KEĎ UČENIE SKUTOČNE ZAČÍNA

Ak sa občas nachádzate v situáciách, ktoré nie sú pre Vás pohodlné a občas sú priam až bolestivé, môžu Vám tieto skutočnosti okrem nepríjemných stavov, priniesť príležitosť obrovskej lekcie. Tá Vás smeruje na cestu, ktorej ste sa možno dlho bránili, na cestu skutočného poznania o sebe samom, na cestu možností, cestu odhalení vlastného potenciálu, a čoho všetkého ste schopní. Zóna nekomfortu, často ponúka lekcie, pod ktoré sa podpisuje sám život, a ktoré prinášajú  skutočné učenie sa. Významnú rolu zohráva v týchto situáciách však Vaša voľba, rozhodnutie a nakoniec Váš prístup.  Takže, tu je 5 oblastí, na ktoré môžete zamerať Vašu pozornosť a vďaka, ktorým sa môžete naučiť:

  1. O SEBE SAMA / SAMOM.

Ak pociťuje, že neustále riešite množstvo úloh a záležitosti, ktoré sú neodkladné, občas zbytočné alebo z nejakého dôvodu prioritné a nezostáva priestor venovať sa sebe, vlastným potrebám a tomu, po čom skutočne Vaša duša volá, mali by ste spozornieť. Ak nevenujete pozornosť sebe, neskôr sa môžete ocitnúť v situácii, na ktorú nie ste pripravení, ktorá Vám prináša stres a paniku, obavy či to zvládnete a veľa ďalších stavov, ktoré je náročnejšie zvládať. Aby ste to zmenili, musí sa zmeniť Váš prístup k samému sebe. K tomu je potrebné občas sa zastaviť a odpovedať si napríklad na otázky ako: Aké sú možnosti, ktoré by mi mohli pomôcť? Čo môžem  urobiť preto, aby som zmenil môj aktuálny stav k lepšiemu?

  1. O DÔLEŽITÝCH HODNOTÁCH

Hodnoty možno vnímať aj ako hranice, ktoré zabezpečujú duševnú rovnováhu. Sú to piliere, ktoré odzrkadľujú to, čomu veríte, a podľa ktorých konáte. No ak pociťujete alebo sa pristihnete, či už v pracovnom alebo osobnom živote, že častejšie ste nespokojní, sťažujete sa na niečo s čím nie ste stotožnení, je potrebné venovať pozornosť vlastným hodnotám. Pomôcť Vám môžu Vaše odpovede na otázky typu: Hľadám to, čo je dobré alebo to čo je zlé? Je táto skutočnosť obrazom toho s čím som stotožnený/á alebo obrazom môjho strachu?

  1. ZMENIŤ TO, ČO SA VÁM V ŽIVOTE OPAKUJE DOOKOLA

Opakuje sa Vám v určitom časovom období nejaká situácia, ktorú ste už zažili, ktorá Vás opäť bolí alebo jednoducho neteší? Napríklad, že už po niekoľký krát ste prejavili svoju dôveru, no druhá strana Vás sklamala. Alebo sa Vám podarilo konečne priblížiť Vášmu cieľu ale neočakávané okolnosti Vaše plány opäť  zmarili. Nezúfajte. Môže to byť cesta rozvoja, ktorá Vám naznačuje, že ste sa stále ešte niečo nenaučili. Ako z toho von Vám môže pomôcť Vaša odpoveď na otázky: Čo mi táto opakujúca situácia hovorí? Čo mám pochopiť?

  1. RIEŠIŤ ZÁŤAŽOVÉ SITUÁCIE

Keď sa ocitnete v situácii na ktorú nie ste pripravení alebo je náročné  pre Vás zvládať ju po emočnej stránke, je možné, že máte zlú náladu, ste melancholickí, podráždení a horšie vnímate možnosti ako z tejto situácie von. Pomôcť Vám môže zastaviť sa a prijať situáciu taká aká je. Postupnými krokmi ako napríklad vyrozprávaním sa blízkej osobne, uvoľnením sa cez činnosti, ktoré Vám robia radosť a sú zdrojom Vašej inšpirácie a prínosom dobrej energie môžete odbúrať nahromadený stres a negatívne emócie. Na začiatok Vám môže pomôcť Vaša pozitívna odpoveď na otázku: Čo môžem urobiť ja v túto chvíľu, aby som zmenil/a záťažovú situáciu na priaznivejšiu? Posilňuje ma táto situácia alebo ma oslabuje?

  1. PRIBLIŽOVAŤ SA EFEKTÍVNEJŠIE K SVOJMU CIEĽU A SNOM

Ak nájdete vlastné odpovede pri predchádzajúcich krokoch kroky, môžete sa zaručene a efektívne približovať k Vašim cieľom a snom. No nezabúdajte na najdôležitejší krok, ktorým je sebadisciplína.

A na záver pár slov k učeniu sa. Môžete absolvovať mnoho kurzov, prednášok, ktoré Vám môžu pomôcť nasmerovať na správnu cestu. No skutočné učenie sa začína vo Vás, a to ponorením sa do samého seba, aktívnym vnímaním osobného „kompasu“, ktorý Vás zavedie presne tam, kam potrebujete. Preto, ak sa nachádzate v nepohodlnom období, neviete kam a ako sa posunúť ďalej, jednoducho sa spýtajte,  čo Vás ma situácia  v ktorej ste naučiť.

Ak sa Vám tento blog páčil, zdieľajte jeho myšlienku alebo nám napíšte.

2020-05-28T09:47:03+00:00