UČENIE V PRAXI

Zóna nekomfortu ponúka lekcie, pod ktoré sa podpisuje často sám život. A práve tento typ „učenia sa“, môže byť aj najúčinnejší pre váš osobný rozvoj. A to práve vtedy, ak prípadnú nepriazeň situácie vnímate ako výzvu a nie ako pohromu. Ako sa vraví, nie vždy svieti slnko alebo robiť chyby je ľudské. Platí to v každej oblasti. Preto vaša voľba, rozhodnutie ale i prístup môžu mať celkom veľký dosah, či sa naučíte to, čo máte alebo nie.  Takže, tu je 5 oblastí, na ktoré  ak zameriate vašu pozornosť, môžu vám pomôcť priblížiť sa k tomu, čo vaša duša chce:

  1. VNÚTORNY SVET A VLASTNÉ POTREBY

Ak pociťuje, že neustále riešite množstvo úloh a záležitosti, ktoré sú neodkladné, občas zbytočné alebo z nejakého dôvodu prioritné a nezostáva priestor venovať sa sebe, vlastným potrebám a tomu, po čom skutočne Vaša duša volá, mali by ste spozornieť. Ak nevenujete pozornosť sebe, neskôr sa môžete ocitnúť v situácii, na ktorú nie ste pripravení, ktorá Vám prináša stres a paniku, obavy či to zvládnete a veľa ďalších stavov, ktoré je náročnejšie zvládať. Aby ste to zmenili, musí sa zmeniť Váš prístup k samému sebe. K tomu je potrebné občas sa zastaviť a odpovedať si napríklad na otázky ako: Aké sú možnosti, ktoré by mi mohli pomôcť? Čo môžem  urobiť preto, aby som zmenil môj aktuálny stav k lepšiemu?

  1. HODNOTY

Možno ich vnímať aj ako hranice, ktoré zabezpečujú duševnú rovnováhu. Sú to piliere, ktoré odzrkadľujú to, čomu veríte, a podľa ktorých konáte. No ak pociťujete alebo sa pristihnete, či už v pracovnom alebo osobnom živote, že častejšie ste nespokojní, sťažujete sa na niečo s čím nie ste stotožnení, je potrebné venovať pozornosť vlastným hodnotám. Pomôcť Vám môžu Vaše odpovede na otázky typu: Hľadám to, čo je dobré alebo to čo je zlé? Je táto skutočnosť obrazom toho s čím som stotožnený/á alebo obrazom môjho strachu?

  1. OPAKUJÚECE SA SITUÁCIE

Opakuje sa Vám v určitom časovom období nejaká situácia, ktorú ste už zažili, ktorá Vás opäť bolí alebo jednoducho neteší? Napríklad, že už po niekoľký krát ste prejavili svoju dôveru, no druhá strana Vás sklamala. Alebo sa Vám podarilo konečne priblížiť Vášmu cieľu ale neočakávané okolnosti Vaše plány opäť  zmarili. Nezúfajte. Môže to byť cesta rozvoja, ktorá Vám naznačuje, že ste sa stále ešte niečo nenaučili. Ako z toho von Vám môže pomôcť Vaša odpoveď na otázky: Čo mi táto opakujúca situácia hovorí? Čo mám pochopiť?

  1. ZÁŤAŽOVÉ SITUÁCIE

Keď sa ocitnete v situácii na ktorú nie ste pripravení alebo je náročné  pre Vás zvládať ju po emočnej stránke, je možné, že máte zlú náladu, ste melancholickí, podráždení a horšie vnímate možnosti ako z tejto situácie von. Pomôcť Vám môže zastaviť sa a prijať situáciu taká aká je. Postupnými krokmi ako napríklad vyrozprávaním sa blízkej osobne, uvoľnením sa cez činnosti, ktoré Vám robia radosť a sú zdrojom Vašej inšpirácie a prínosom dobrej energie môžete odbúrať nahromadený stres a negatívne emócie. Na začiatok Vám môže pomôcť Vaša pozitívna odpoveď na otázku: Čo môžem urobiť ja v túto chvíľu, aby som zmenil/a záťažovú situáciu na priaznivejšiu? Posilňuje ma táto situácia alebo ma oslabuje?

  1. SEBADISCIPLÍNA

Veľa krát  máme v hlave plno myšlienok a plánov. Vo „vnútornom svete“ presne vieme, čo robiť a ako postupovať. No skôr ako naše myšlienky prídu do reality, život si vždy pripraví skúšky v podobe overovania toho, či naozaj chceme robiť to po čom túžime. A to má občas rôzne „príchute“ ktoré súvisia s nedôverou v seba, nedostatočnou vierou v to, prečo ste sa rozhodli  alebo sa pridružia iné stavy. A čo s tým? Na začiatok pomôcť môže tiež otázka alebo si len spomenúť aký bol dôvod toho, prečo ste sa rozhodli začať.

A na záver,  môžete absolvovať mnoho kurzov, prednášok, ktoré Vám môžu pomôcť nasmerovať na správnu cestu. No skutočné učenie sa začína vo Vás, a to ponorením sa do samého seba, aktívnym vnímaním osobného „kompasu“, ktorý vás zavedie presne tam, kam potrebujete. Preto, ak prechádzate nepohodlným obdobím, neviete kam a ako sa posunúť ďalej, jednoducho sa spýtajte,  čo Vás ma situácia  v ktorej ste naučiť.

Ak je však pre vás pohodlnejšie sa o týchto veciach rozprávať, môžete využiť aj náš individuálny program VLASTNOU CESTOU, ktorý pre vás radi pripravíme na mieru.

Ak sa Vám tento blog páčil, zdieľajte jeho myšlienku alebo nám napíšte.

2023-02-23T20:18:49+00:00